Маркіян Камиш

український письменник

Олег Сенцов та в’язні Кремля

З моменту окупації Криму Росією в європейській та американській пресі з’явилася маса статей, де півострів фігурував тільки за назвою, як незрозумілий шматок землі без фактури і профілю.

Автору цих рядків багато разів доводилося бувати в Криму і той назавжди закарбувався в пам’ять своєю неймовірною красою. Крим — Аппеніни Східної Європи, його прибережні скелі огорнуті цілющим повітрям та рясно пересипані стародавніми руїнами.

Тут довгий час існували античні колонії. Велелюдні поліси з водопроводами, гладіаторськими аренами, храмами, баштами і мурами, зведеними в горах за наказом візантійського імператора. Крим — єдина частина України з м’яким кліматом Середземного моря і той невеликий шматок української землі, який споконвіку був частиною античного світу і, цивілізаційно, належав до Європи.

Але Крим — не лише живописна земля. Бажання Росії перекроювати політичну мапу світу спричиняє не тільки дипломатичні сварки, але і кораблетрощі людських доль. Так, показовою є історія простого кримського фермера, який не зважаючи на погрози російських окупантів відмовився знімати український прапор зі свого дому. Його звати Володимир Балух і зараз він ув’язнений Кремлем, голодує вже більше ста днів і з міцно складеного чоловіка — перетворився на тріску.

Володимир — один з близько семидесяти ув’язнених Росією громадян України, яких своїм безстроковим голодуванням вимагає звільнити кінорежисер Олег Сенцов. Балух, як і Сенцов, не здається. Не зважаючи на те, що в кримській тюрмі йому погрожують розправою, він пише на волю сповнені сили духу листи про те, як під час салюту на честь дня Росії в Криму — в’язні співали гімн України.

Противникам Росії не просто фабрикують кримінальні справи. Їх фабрикують показово і ці звинувачення — промовисті жести, які мають за мету продемонструвати владу Кремля. Так, кримського лівака і анархіста Росія на повному серйозі записала у “праві” і засудила до десяти років ув’язнення за дрібне хуліганство. А іншого українського бранця Росія судить за участь в Революції Гідності, яка відбулася на території України. Доволі промовисте розповсюдження власного судочинства на сусідню країну і пряме невизнання України незалежною державою. І це вже не кажучи про українських громадян, кинутих до в’язниці через пости в соцмережах.

Серед ув’язнених Кремлем доволі багато кримських татар. Саме вони — корінне населення півострова. І саме вони масово підтримали Україну, виступивши проти російської окупації своєї землі. Саме вони, як і Сенцов та інші українські в’язні — псують картину всезагального російського єдинодушшя в Криму, яку так старанно змальовували проросійські ЗМІ.

Репресивна машина Росії не розділяє жертв за мовою, вірою чи кольором шкіри. До в’язниці кидають лівих і правих, християн і мусульман, кримотатар, українців і росіян. Всіх цих людей об’єднують проукраїнська позиція та непокора окупаційній кремлівській владі.

Ці люди — незручні для Росії, бо вони представляють Крим. Вони звідти. І їх кримінальні справи мають яскраво сигналізувати іншим непокірним про те, чого тепер робити не можна: вивішувати український прапор на окупованій землі, виступати на стороні проукраїнських сил в Криму, навіть не погоджуватися з окупацією у Фейсбуці.

Крим — не просто шматок землі. Це навіть не історія і мальовнича географія, Крим — це люди. Ці люди теж. І тому саме вони, а не успішна гра футбольної збірної, характеризують сучасну Росію.

Маркіян Камиш
український письменник